"12 EYLÜL’ ÜN GENÇLİK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ"  
Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Cemil Aykut, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin yıl dönümün
12.09.2016
3527
Yazı Boyutu: A- A+
Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Cemil Aykut, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin yıl dönümünde, açıklamalarda bulundu.  
Askeri darbenin gençleri zorbalıkla siyasetten uzaklaştırıp, apolitik ve tek tip olmaya çalıştığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Cemil Aykut, “12 Eylül cuntasının ilk işlerinden biri üniversiteleri gençliği susturmaktı. Çünkü gençlik; toplumun, en dinamik, örgütlü, politik kesimiydi. Geniş halk kitlelerin bilinçlenmesini sağlıyordu. Ve tek başına darbenin kendisi, devrimci gençliği yok etmek için yeterli değildi. Bunun için cunta gençlik örgütlenmesini öcü gibi gösterdi. Kitaplar suç aleti olarak gösterildi. En küçük gençlik hareketi zorbaca bastırıldı. Gençlik apolitik olmalıydı. Bunun için izlenecek yöntem uyuşturucudan, bencillikten, kadercilikten, umutsuzluktan geçiyordu. Tek amaç tek tip bir gençlik oluşturmaktı.” dedi.

"İDAM EDİLEN DEVRİMCİLERİ KALPLERİMİZE KAZIDIK!"

12 Eylül’de idam edilen devrimcilerini kalplerine kazıdıklarını belirten Cemil Aykut, “Asmayalım da besleyelim mi diyen zihniyete inat 12 Eylül’de idam edilen 17 devrimcinin kahrolsun faşizm sloganları kalbimize kazınmışken. 12 Eylül’ün o çürümüş gençlik politikalarından korkmuyoruz. Düşünmekten korkmuyoruz. Baharı getirmekten korkmuyoruz. Örgütlenmekten korkmuyoruz. 12 Eylül cuntasının idam ettirerek ölümsüzleştirdiği yoldaş Mustafa Özenç’in dediği gibi ‘’ Ben ve yüzlerce kişinin öldürülmesi, sınıf savaşı durdurmayacak ve bu savaş bozuk düzen tüm pislikleriyle tarihin çöp sepetine atılıncaya kadar sürecektir.” dedi.  

CHPnet

SİTELERİ