GENÇLİK KOLLARIMIZDAN CERATTEPE DAVASINA ÇIKARTMA  
20.09.2016
1236
Yazı Boyutu: A- A+

Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı. Davaya Gençlik Kolları Genel Başkanımız Emre Yılmaz, MYK üyelerimiz Mustafa Erdi Çakır ve Burak Esen ile Artvin, Rize, Amasya, Trabzon, İstanbul ve Karaman il gençlik kolları başkanlarımız da katıldı.

Artvin Cerattepe’de Cengiz-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni arama projesinin iptali için açılan davanın duruşması bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

AVUKATLAR ERTELEME İSTEDİ

Duruşma avukat Bedrettin Kalın’ın sunumu ile başladı. 

Avukat Kalın "Artvin’deki Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde biri ama 41 koruma bölgesinden 2’si 31 tabiat parkından 4’ü burada"

Avukat Kalın engellemelerden dolayı davanın ertelenmesini talep etti. Mahkeme heyeti erteleme isteğini reddetti.

AVUKAT: İHALEYE FESAT KARIŞTIRMANIN HER UNSURUNUN YER ALDIĞI BİR İHALE

Avukat Bedrettin Kalın, "Cerattepe ihalesi, ihaleye fesat karıştırmanın yasadaki her unsurunun yer aldığı bir ihaledir. Artvin Cerattepe ihalesinde tek bir şirket tanımı yapıldı, o da Cengiz İnşaat’tı" dedi. Av. Kalın, mahkeme heyetine Cerattepe mücadelesinin tarihini ve daha önceki şirketlerin nasıl gönderildiğini anlatıyor...

Av. Kalın, kentin abluka altına alınmasını da eleştirerek, "Davaya gelirken savaşa geliyormuş gibi bir muamele görmek kabul edilemez bir tutumdur" diye konuştu.

Av. Kalın, "Valilik genelgesi, iktidarın Cengiz İnşaat’ın yanında olduğunu gösterdi" dedi.

Av. Bedrettin Kalın, mahkeme heyetine, "Hadi bize inanmıyorsunuz, Belediye’nin 2015 raporu ’Burada maden işletmenin kamu yararı yoktur’ diyor. 2015 yılında KTÜ’den görevlendirilmiş 3 bilim insanı Cerattepe’de maden çıkarmanın kamu yararının olmadığını raporlamıştır" dedi.

CHPnet

SİTELERİ