GENEL BAŞKANIMIZDAN TUTUKLU GENÇLERİN AİLELERİNE ZİYARET  
CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, darbe gecesi tutuklanan Hopalı gençlerin ailelerini ziyaret etti.
02.08.2016
1392
Yazı Boyutu: A- A+

15 Temmuz darbe girişimi gecesi "darbeyi savunmak, FETÖ/PYD terör örgütü üyesi olmak" gibi asılsız suçlamalarla tutuklanan 9 Hopalı gencin davasına ilişkin bilgi almak ve aileleriyle görüşmek için Hopa’ya giden Gençlik Kolları Genel Başkanımız Emre Yılmaz, CHP Hopa ilçe binasında açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Emre Yılmaz açıklamasında şunları söyledi:

"Hepimiz 15 Temmuzdan bu yana ülke tarihi açısından çok önemli günlere tanıklık ediyoruz. Darbe girişimi sonrasi başlayan yargı süreciyle yıllarca karşısında olduğumuz, hayatımızın her alanında mücadele ettiğimiz bir yapının devleti yöneten kurumlarda ne denli örgütlü olduğunu hep beraber görüyoruz. OHAL dolayısıyla tüm temel hakların ortadan kaldırıldığı bu süreç maalesef insan haklarına ve adil yargılanma hakkına aykırı pek çok durumun oluşmasına da sebep oldu. Sendikasından yargısına siyasi partilerden sol örgütlere değin uzanan bir avla da karşı karşıyayız. Bu durumdan dolayı ortaya çıkan haksız tutuklamalardan birini de burada yaşıyoruz. Kamuoyuna yansımayan bu davayı bir şekilde sosyal medyadan öğrendik. Tutuklanırken bile umuda gülümseyen, bu kentin çocukları yani gerçek sahipleri için burdayız.

Hepimiz biliyoruz ki burası devrimcilerin, darbe karşıtlarının hayata hep soldan bakanların yurdu. Tutuklanan 9 arkadaşımız da bu geleneğin mirasçıları. Apar topar alınan bu tutuklama kararını ve arkadaşlarımızın terör örgütü üyesi olarak lanse edilmesini OHAL var diye kabul etmemiz beklenemez. Hiç kimse Hopa’nın geleneğinden beslenen arkadaşlarımızı, yıllardır ülkeyi gerici kadrolarıyla palazlayan bir yapının üyesi olduğu iddiasıyla yargılayamaz. Böyle bir iddia arkadaşlarımıza olduğu kadar buranın geleneğine ve geçmişine hakaret olur.

Adil yargılanma hakkı gibi görüş hakkı da ellerinden alındığı için arkadaşlarımızla görüşemedik, ama biliyorum ki onların da kanına en çok darbeci olmakla suçlanmak dokunuyordur. Ama inanıyoruz, en kısa zamanda bu yanlıştan dönülecek arkadaşlarımızın suçlandığı bu dava tamamen kapanacaktır. En azından biz bunun için mücadele edeceğiz. Sokakta, meydanda, mecliste her yerde onların duyuramadığı sesi olacağız. Onların o güzel sesleriyle söylediği şarkıdaki sözü biz onlara veriyoruz. Bu yürek hiç susmayacak. Hepsi özgürlüğüne kavuşana dek bu mücadele devam edecek. Hopa devrimcilerin yurdudur, darbecilerin değil."

CHPnet

SİTELERİ