GENEL BAŞKANIMIZIN OKUDUĞU DİYARBAKIR BARIŞ ÇAĞRISI  
02.09.2016
4249
Yazı Boyutu: A- A+
CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, Diyarbakır’da Tahir Elçi’nin mezarı başında Barış Çağrısını okudu.

BARIŞ ÇAĞRISI
1- Tahir Elçi’nin mücadelesi kaldığı yerden hepimizin omuzlarında devam ediyor. Bu topraklarda daha fazla çocuk, daha fazla genç, daha fazla insan ölmesin diye biz milyonlarca kişi, umudu ve barışı yeşerteceğiz. Sözümüz olsun.

2- Biliyoruz ki biz bu coğrafyada büyüyen çocuklara ve burayı terk etmek zorunda bırakılanlara bir özürden, bir sözden daha fazlasını borçluyuz. Yıllardır ötekileştirilen, yok sayılan tüm kesimlere başka bir gelecek borçluyuz.Tüm bunların farkında olarak, inandıklarımızdan vazgeçmemek uğruna direniyoruz. Bu direnç daha da büyüsün diye, bu mücadele kazanılsın diye ihtiyacımız olan en önemli şey barış, hatta barışmak.

3- Kürt sorunu başta olmak üzere bu ülkede toplumsal barışın önünde duran tüm engellerin ortak akılla ve hakikatler ışığında çözümünü savunmalıyız. Eşit yurttaşlık, eşit yaşam hakkı insani haktır, talep değil. Biz gençler barışı inşa edebiliriz. Ama önce binlerce kaybı olan, acıda yalnız bırakılmış Kürt halkıyla barışmak zorundayız.

4- Madem şuan bir mutabakat var samimiler bugün burada yapılan yeni Diyarbakır Havalimanı’nın isminin ölümsüz Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi olarak değiştirilmesini istiyoruz.

5- Yurtta sulh cihanda sulh diyebilmeliyiz. Sınır komşularımızın politikalarına müdahale eden, ülkeyi terör sarmalına alan yapıları büyütenlere karşı bir arada olmayı savunmalıyız. Sadece birbirimizle değil, emperyalizm ile kol kola hayatlarına ve geleceklerine müdahale ettiğimiz Suriye halkı ile barışmalıyız.

6- Neoliberal politikalarla savaşmadan başka bir geleceği kazanamayız. Sermayenin emeğini sömürdüğü işçilere sıra geldiğinde eylem haklarını dahi elinden almaktadır. Unutulan, yok sayılan, yoksullaştırılan ama dünyayı elinde tuttuğunu hepimizin bildiği işçi sınıfıyla barışmak zorundayız.

7- Biz görülmek istenmeyen ya da görünür kılınmayanlarla barışmak zorundayız. İnanç özgürlüğünün teminatı laikliği kazanmak, tüm temel değerlerin teminatı olduğunu yeniden hatırlatmak zorundayız. Bu ülkenin aydın bir geleceği için laiklik artık hepimizin ortak paydasıdır. Biz bunu savunan herkesle tam da bu yüzden barışmak zorundayız.

8- Savaşa, piyasalaşmaya, gericiliğe, fırsatçılığa, sindirilmeye karşı yalnızlaşmamak adına barışmayı savunmalıyız. Biz, kalabalık olanları, yani milyonları barışın tohumlarını ekmek için #BarışınElçisi olmaya, birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

CHPnet

SİTELERİ