GÜLŞAH DURBAY’DAN EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇIKLAMASI  
Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay, 2016-2017 eğitim öğretim yılının tüm öğrenci, veli ve öğretmenlere hayırlı olmasını diledi.
18.09.2016
1517
Yazı Boyutu: A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay, 2016-2017 eğitim öğretim yılının tüm öğrenci, veli ve öğretmenlere hayırlı olmasını diledi. İçi boşaltılan ve neredeyse her yıl değiştirilen eğitim sisteminin en büyük yükü velilere bindirdiğini belirten Durbay, “Okullarda öğretilmeyen, yanlış ve eksik öğretilen CumhuriyetiAtatürk ilke ve devrimlerinikadın erkek eşitliğinikarşı cinse saygılı olmayı kısacası çağdaş dünyadan kopmamak için gerekli birçok değeri ve davranışı ne yazık ki öğretmenlerimiz değil, velilerimiz öğretmek zorunda kalmaktadır.” dedi. 

Eğitim masraflarına da dikkat çeken İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay, “Her yıl okulların açılması yaklaştığında öğrencilerimiz heyecanlanmakta, velilerimiz ise kara kara düşünmektedir. Yalnızca göstermelik olarak ders kitaplarını ücretsiz dağıtan mevcut iktidar, geri kalan masraflara gözünü yummaktadır. En basitinden kalem defter gibi kırtasiye masrafları dahi bir çok aileyi zorlamaktadır. Her fırsatta en az 3 çocuk yapın diye ailelere akıl vermeye kalkışanlar, bir zahmet yapılan 3 çocuğun eğitim öğretim masraflarının nasıl karşılanacağını da açıklamalıdır. Kendi çocukları "burslarla" yurtdışında okuyanların on binlerce başarılı üniversite öğrencisine karşılıksız bursu çok görmesi, halkın gerçeklerine kulak tıkamaktır. Önceki yıllarda verdiğimiz sözleri tekrar etmek istiyorum.CHP iktidarında eğitim tamamen ücretsiz olacak. TOKİ lüks konut yapacağına, her öğrencinin rahatlıkla kalabileceği yurtlar yapacak. Maddi durumu yetersiz olan başarılı öğrenciler devletin verdiği burslarla hiçbir ek işe ve gelire ihtiyaç duymadan yalnızca eğitim öğretim hayatına devam edecekler. Harçlar tamamen kaldırılacak. Göreceksiniz ki CHP iktidarında bu sözlerin hepsini hayata geçireceğiz.” dedi. 

Eğitim öğretimin içeriğine de değinen Başkan Gülşah Durbay, “Dünyanın her yerinde eğitim öğretim için öğretmenler kadar velilerin de sorumlulukları vardır. Ama ülkemizde mevcut zihniyet sayesinde velilerimizin sorumluluğu en az iki kat artmıştır. Çünkü okullarımızda Atatürk ilke ve devrimleri, Cumhuriyetin önemi, kadın erkek eşitliği, karşı cinse saygı gibi temel kavramlar öğretilmemektedir. Burada görev velilerimize düşmektedir. Her veli bir öğretmen gibi çalışarak çocuklarına bu kavramları öğreterek çağdaş bireyler yetiştirmelidir. Yoksa bir kereden birşey olmaz diyen, laikliğe düşman zihniyetle ve halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik eden siyasetçiler tarafından yönetilmeye mahkum oluruz.” dedi.

 İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay sözlerini “Yarın okula başlayacak olan öğrencilerimiz bizlerin ve bu ülkenin umudu. CHP Manisa Gençlik Kolları olarak tüm öğrenci, öğretmen ve velilere yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. “ diyerek noktaladı. 

CHPnet

SİTELERİ